Správne pitie pri tréningu

Tekutiny sú pre naše telo životne dôležité. Veď pozostáva z 50 až 60 percent z vody. Jedlo a pitie zabezpečuje potrebné dopĺňanie – potreba činí minimálne 1,5l denne (v závislosti od hmotnosti a pohlavia).

Dôsledky nízkej hladiny tekutín sú značné: bolesti hlavy a svalové kŕče sú len dva príklady. Strata už 1 litra môže viesť k strate až 10% výkonu, telesného aj duševného.

Obzvlášť dôležité je pitie pri športových aktivitách. Dopĺňame ním dostatok tekutín, ktoré telo stráca potením. Krv tak ostáva redšou a kyslík sa ľahšie transportuje. Dodávame telu tiež elektrolyty, aby svaly mohli účinnejšie pracovať.

Staraj sa včas o dostatok tekutín a dbaj na nasledovné jednoduché pravidlá:

  • Pred tréningom: aspoň 0,3l.
  • Počas tréningu: medzi 0,5 až 1l na každú hodinu záťaže – samozrejme nie naraz, ale rovnomerne rozdelené. Čím dlhšie tréning trvá, tým dôležitejšie sú elektrolyty v nápoji, pretože samotnú vodu neprijíma telo tak dobre. Počas súťaže alebo pri intenzívnej záťaži trvajúcej viac než 90 minút, by si mal nápojom doplniť aj sacharidy (ak práve nie si v procese chudnutia!).
  • Po tréningu pi nápoje obohatené minerálnymi látkami pre dobrú regenerácu, resp. bielkovinami pre budovanie svalov.

Pre tieto účely sú obzvlášť vhodné naše nápoje v nápojovom bare. Sú bohaté na magnézium, vápnik a kálium – všetko minerálne látky, ktoré silne zaťažované telo nutne potrebuje.